Online konference The Future of Data Protection

23.1.2023

Někteří odborníci v oblasti ochrany osobních údajů mají obavy z přílišného omezování volného toku osobních údajů zejména mezi demokratickými zeměmi včetně EU a USA, zároveň však souhlasí s tím, že přílišná benevolence u předávání osobních údajů mimo EU není na místě. Tyto závěry vyplynuly z mezinárodní on-line konference, která se konala 23.1.2023 v Praze u příležitosti Mezinárodního dne ochrany osobních údajů.

Konferenci The Future of Data Protection in a Time of Restriction on Data Transfers s podtitulem Will the world be divided into “data fortresses”? společně pořádaly mezinárodní organizace IAPP (International Association of Privacy Professionals), EFDPO (European Federation of Data Protection Officers) a český Spolek pro ochranu osobních údajů. Účastnilo se jí na 120 profesionálů v oblasti privacy z řady evropských zemí a USA.

Na konferenci vystoupili přední odborníci zabývající se ochranou osobních údajů a lidskými právy z několika členských zemí EU. Německo zastupoval Dr. Christoph Bausewein, člen představenstva německé asociace pověřenců BvD a Prof. Dr. Katrin Blasek, LL.M., expertka na právní systém Číny a profesorka na Technické Univerzitě v Braniborsku. Francii zastupoval Pierre-Yves Lastic, generální sekretář EFDPO, Rakousko Ing. Dr. iur. Christof Tschohl, jednatel Research Institute – Digital Human Rights Center a člen vedení NYOB. Za Českou republiku hovořil Filip Beneš, advokát ROWAN LEGAL a člen českého Spolku pro ochranu osobních údajů, a v neposlední řadě JUDr. Soňa Matochová z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Celou konferenci moderoval Michal Nulíček, partner advokátní kanceláře ROWAN LEGAL a člen Spolku pro ochrany osobních údajů a IAPP. Advokátní kancelář ROWAN LEGAL poskytla akci také organizační a technickou podporu.

Účastníci v rámci panelové diskuze hovořili o rizicích a přínosech současné regulace a praxe v oblasti předávání osobních údajů mezi kontinenty. Jedná se o velmi aktuální téma, které trápí všechny společnosti, které dnes předávají zejména data z EU do USA – ty si jednak nejsou jisté, zda je jejich aktuální přístup v souladu s GDPR, současně ale otazníky visí i nad tím, zda nové připravované rozhodnutí Komise (tzv. adequacy decision), které má situaci vyjasnit, obstojí očekávaný soudní přezkum evropských soudů.

Tomu odpovídal i obsah přednášek a panelová diskuze, kdy část účastníků zdůrazňovala potřebu co nejrychlejšího vyjasnění situace a jasných vodítek pro praxi při předávání dat mimo EU. Na druhé straně ale zaznívaly i obavy z přílišných rizik pro základní práva evropských občanů při příliš benevolentním přístupu.

Diskutována byla také reálná dosažitelnost obdobné úrovně ochrany osobních údajů ve třetích zemích (ve srovnání s EU), (ne)možnost zohlednění všech reálných rizik při předání údajů mimo EU a taktéž nutnost zohlednit rozdíly v právní terminologii a v chápání jednotlivých právních institutů při sjednávání dohod o volném pohybu údajů.

Stáhnout PDF

Další aktuality

22.6.2023

V. setkání DPO ve zdravotnictví

Přečíst

25.5.2023

Vyhlášeni Pověřenci roku 2022

Přečíst

25.5.2023

Výročenka k 5. výročí účinnosti GDPR

Přečíst
Všechny články