Zpět na hlavní stranu

Mezinárodní den ochrany osobních údajů

Mezinárodní den ochrany osobních údajů

 

Letošní mezinárodní den ochrany osobních údajů přitáhl do Bruselu pozornost světových špiček digitálního světa. Ve svém proslovu se CEO společnosti Apple Tim Cook pustil do obchodního modelu, na kterém funguje provozovatel sociální sítě Facebook.

 

Co se stane, když nezastavitelná síla narazí do nepohyblivého objektu? To se dozvíte v článku

Střetnutí dvou gigantů Apple vs Facebook slibuje všem uživatelům velice zajímavý a zcela nevšední vývoj. Pokud dojde k naplnění (ne)vyřčených prohlášení, tak se máme skutečně na co těšit. Nejzajímavější na posledním vyjádření totiž je, že výkonný ředitel společnosti Apple Tim Cook ve svém projevu v Bruselu u příležitosti Mezinárodního dne ochrany osobních údajů ani nemusel platformu Facebook vůbec jmenovat.
Bude se velice pravděpodobně jednat o reakci na nedávný prosincový útok Facebooku realizovaný celostránkovými inzeráty namířenými proti Apple.
Mark Zukenberg se však již pohybuje na zcela hraně a srážka s Timem Cookem by pro jeho firmu mohla mít fatální důsledky. Naráží na sebe totiž dva neslučitelné obchodní modely. Apple, který nabízí svým uživatelům záruku vyšší kontroly nad ochranou jejich soukromí a nechává si za to od nich platit a Facebook, kterému jde především o uživatelská data a finance si obstarává prodejem informací o uživatelském chování spotřebitelů a za ovlivňování jejich postojů a preferencí.
Stejně tak aktuálně narazil Google v Austrálii, kde se tamní premiér v uplynulých dnech opakovaně setkal se výkonným ředitelem konkurenční společnosti Microsoft panem Satyou Nadelou, aby se ujistil, že se netřeba bát žádného digitálního vydírání od Google. Pokud se Google rozhodne omezit dostupnost svého vyhledávače Google Search v Austrálii, potom lze se australané budou moci spolehnout na funkcionality vyhledávání od Microsoft Bing a na další služby od Microsoftu.

 

Letošní Data Privacy Day 2021 byl skutečně v mnoha ohledech zcela jedinečným dnem a to i v České republice. Kolem mimořádných opatření COVID-19 a nejrůznějších aplikací Chytré karantény a Centrálního registru očkování se odehrála spousta kroků, které měly často značný přesah právě do oblasti soukromí. K nim se ještě určitě budeme postupně vracet.

 

Společnost SMS-služby, s.r.o. zároveň u příležitosti tohoto významného dne začala vydávat nový měsíční elektronický zpravodaj pro pověřence pod označením DPOPRO, jehož první číslo si můžete zdarma prohlédnout zde:

DPO-PRO-1-2021.pdf

Kromě obsáhlého rozhovoru s předsedou dozorového úřadu panem Mgr. Jiřím Kauckým  je v něm také článek člena výboru našeho spolku pana Františka Nonnemana.

 

 

Příjemnou oslavu Data Privacy Day 2021 vám přeje výbor Spolku pro ochranu osobních údajů.