Zpět na hlavní stranu

Mezinárodní den ochrany osobních údajů 2022

DPD – Data Privacy Day 2022

 

Dnešního dne před 41 lety, tedy 28. ledna 1981, přijala Rada Evropy Úmluvu o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů. Tato Úmluva se stala vzorem a inspirací pro řadu dalších navazujících zákonů, které tuto oblast formovaly, včetně Obecného nařízení o ochraně osobních údajů.

 

Mezinárodní den ochrany osobních údajů (Data Privacy Day) si evropský kontinent oficiálně připomíná již od roku 2007. Tehdejší dokument z osmdesátých let reflektoval především prudký nárůst moderních technologií, které, se všemi vymoženostmi a ulehčeními každodenního života, s sebou zároveň přinášely ohrožení pro soukromí obyčejného člověka. Automatizované zpracování obrovského množství osobních údajů velkými společnostmi a institucemi doprovázelo stále více úniků a zneužití těchto dat, což mohlo kromě relativně drobných nepříjemností přinášet i zásadnější dopady na životy lidí.

 

V současné době, ve které se naše životy čím dál intenzivněji odehrávají v online světě internetu, je odkaz tohoto významného data možná aktuálnější, než kdy dříve.
Velký respekt napříč nejen českou společností si získává obecné nařízení (GDPR) a také role pověřence ochrany osobních údajů,. Tito pověřenci byli v celé řadě organizací jmenováni a jejich postavení si postupně získává patřičný respekt. Jaká by role pověřence měla být, co jsou jeho pravomoci a co od něj naopak očekávat nelze? To se dozvíte z nově publikovaného informačního letáčku našeho spolku, který vydáváme u příležitosti dnešního významného dne.
Grafika letáku vznikla v rámci soutěže studentů VŠKK a její autorkou je Viktoria Bobr.