Zpět na hlavní stranu

Facebook versus Davis, č. 20-727

Facebook versus občan Davis, spisová značka č. 20-727

Nejvyšší soud USA zamítl odvolání společnosti Facebook Inc. a odmítl zasáhnout do soudního řízení, ve kterém je společnost obviněna z porušení federálního zákona o odposlechu. Porušení zákona se dopustila tajným sledováním internetových aktivit uživatelů, kteří byli odhlášeni ze sociálních sítí, ale přesto jejich osobní údaje byly Facebookem i nadále zpracovávány.

Zamítnutí odvolání, které přišlo bez dalšího komentáře, ponechává beze změny původní rozhodnutí federálního odvolacího soudu. Tím bude umožňuje čtyřem uživatelům Facebooku zveřejnit část své žaloby na praktiky společnosti, které používala v letech 2010 a 2011. Na základě tohoto zveřejnění se budou moci k hromadné žalobě připojit další poškození. V rámci společné skupinové žaloby na náhradu způsobené újmy chtějí požadovat až 15 miliard dolarů.

Facebook a jeho spojenci v technologickém průmyslu tvrdí, že rozhodnutí 9. odvolacího soudu pro obvodní soud v San Francisku, USA hrozí zakázáním běžných technik sdílení dat používaných k zobrazování online reklam a dalšího webového obsahu. Odvolání společnosti Facebook se soustředilo na americký zákon Wiretap Act, tedy zákon z roku 1968, který je rovněž uplatňován v soukromých žalobách proti společnostem Google, Microsoft Corp. nebo proti společnosti Alphabet Inc.
Uživatelé tvrdí, že Facebook porušil zákon o odposlechu vytvořením tlačítek „Líbí se mi“ a „Sdílet“, která mohou třetí strany přidat na své webové stránky jako takzvané pluginy. Uživatelé říkají, že pluginy zachycovaly informace o jejich chování a tyto následně odesílaly bez jejich vědomí společnosti Facebook, a to i když oni sami na uvedené tlačítko nikdy nekliknuli.
Zákon o odposlechu zakazuje odposlech elektronické komunikace někoho jiného bez souhlasu, ale stanoví výjimku pro „účastníka“ komunikace.
Facebook tvrdí, že když uživatel navštíví web pomocí “zásuvného modulu”, prohlížeč dané osoby následně odešle informace přímo do této společnosti, která provozuje uvedenou sociální síť, což z ní potom automaticky činí “zákonnou stranu“ smluvního plnění.
Při odmítnutí tohoto argumentu soud uvedl, že tato výjimka neplatí, pokud digitální platforma shromažďuje osobní informace tajně, jak se tvrdí v případě společnosti Facebook. Jiný federální odvolací soud, filadelfský třetí obvodní soud, dospěl k opačnému závěru, když se v roce 2015 postavil na stranu společnosti Google v rámci soudního sporu o umístění souborů cookie do prohlížečů uživatelů.
Facebook nyní obecně uvádí, že shromažďuje informace, když lidé, i ti bez účtů, navštěvují webové stránky pomocí “zásuvných modulů” společnosti. V roce 2011 dosáhl Facebook u Federální obchodní komise (FTC) urovnání svých praktik v oblasti ochrany osobních údajů. Nyní však Facebook čelí hrozbě rozdělení společnosti z důvodu zneužívání své dominance.
Aktuální případ hromadné žaloby je kausa: “Facebook versus Davis, č. 20-727.
Zdroj: Bloomberg / Finance Yahoo